Zasady oceny producentów czyli słow kilka o tym, dlaczego tak, a nie inaczej

Ponieważ prowadzenie aktualnej i miarodajnej listy producentów "cruelty-free" nie jest zadaniem łatwym i pozostawia wiele niejasności, opracowaliśmy zestaw zasad, na podstawie którego oceniamy, czy dany producent powinien być oznaczony jako "OK", czy też nie. Edycje listy będą podzielone na kilka etapów (podejść). Z każdym kolejnym podejściem zasady, na bazie których będziemy korygować listę, będą coraz bardziej surowe. Każdy etap będzie wymagał czasu, ale dzięki temu nasza lista będzie coraz bardziej restrykcyjna i dokładna.

Nasz cel

Naszym marzeniem jest przygotowanie listy bardzo rozbudowanej. Takiej, która będzie wskazywała firmy, które w żaden sposób nie przyczyniły się do cierpienia zwierząt. Chcemy, by nasza baza była rzetelnym źródłem wiedzy na temat producentów. By mówiła, który z nich sprzedaje swoje produkty na rynkach, gdzie prawo nakazuje testy na zwierzętach, kto stosuje składniki odzwierzęce, która firma ma choć część oferty skierowaną do wegan, a która jest całkowicie wegańska. Wymaga to wiele czasu i pracy, ale wierzymy, że z Waszą pomocą uda się nam to osiągnąć.

Spis treści

Podejście drugie, czyli nad czym teraz pracujemy

Kolejnym krokiem jest dokładna weryfikacja list, z których pobraliśmy informacje o praktykowaniu przez producentów testów na zwierzętach. W tej fazie sprawdzamy naszą bazę linia po linii – każdy producent jest "brany pod lupę", a celem tej analizy jest ustalenie, czy zebrane dotąd informacje wymagają korekty.

 

By umożliwić każdemu chętnemu pomoc w naszych poszukiwaniach, dodaliśmy na stronie opcję wysłania przez użytkownika opinii dotyczącej danego producenta. Jeśli stwierdzisz, że jakieś zamieszczone przez nas dane są niedokładne, możesz nas o tym poinformować, klikając link "Nie zgadzam się z oceną". Znajduje się na stronie, przy każdym producencie. Podając w komentarzu materiały potwierdzające, że producent został źle przez nas oceniony, przyspieszasz aktualizację listy.

Podejście pierwsze zakończone w grudniu 2014

W pierwszym podejściu skupiamy się na dostarczeniu informacji miłośnikom zwierząt, którzy szukają kosmetyków nietestowanych na zwierzętach. Jedyną podstawą oznaczenia producenta jako tego "dobrego" są inne listy znalezione w sieci. W większości są to listy sporządzone przez polskie organizacje pozarządowe zajmujące się obroną zwierząt, czasem posiłkujemy się również prywatnymi listami prowadzonymi przez blogerów. Zdarza się nam także zajrzeć na listy zagraniczne, jednak nie wszystkie polskie marki są na nich uwzględnione.

 

Wszystkie materiały, z jakich korzystaliśmy przy tworzeniu pierwszego podejścia do listy, są publicznie dostępne. Z pewnością każdy jest w stanie wyszukać w Internecie wyniki podobne do tych, jakie są opublikowane na naszej stronie.

 

W tym podejściu nasza lista nie rozróżnia producentów, którzy mają w swojej ofercie produkty wegetariańskie, oraz tych, u których można się zaopatrzyć w produkty wegańskie. Jedyna informacja, jaką można uzyskać przy przeglądaniu jej, to czy dany producent w jakikolwiek sposób uczestniczy w procederze testowania kosmetyków lub ich składników na zwierzętach, czy też nie. Pamiętajcie jednak, że to dopiero początek naszej drogi.

 

Ostatnia aktualizacja strony: 15.12.2014